داستان گوگلیمو مارکنی مخترع تلگراف بیسیم و رادیو

 تلگراف-بیسیم-و-رادیو
امروزه رادیو مؤثرترین وسیله ارتباط جهانی است به این معنی که رادیو فورا خبر هر حادثه ای را از هر نقطه جهان به سایر نقاط منتقل می کند.تلگراف بیسیم و رادیو جزو احتراعات فیزیکدان بزرگ ایتالیایی یعنی گوگلیمو مارکنی است.در واقع مارکنی ((پدر تلگراف بیسیم)) خوانده شده است.به خاطر این اکتشافات جایزه نوبل فیزیک سال ۱۹۰۹ به او داده شد.
مارکنی در ایتالیا متولد و در یک آموزشگاه فنی در لیورنر (ایتالیا) به تحصیل پرداخت.او تجارب اولیه خود را در ملک پدرش واقع در بولونی به انجام رساند.پدرش از کارهایی که پسر می کرد خشنود نبود ولی مادرش بالعکس پیوسته تشویقش می کرد به تحقیقات خود ادامه بدهد حتی او در آزمایشگاه ش غذا می برد تا گرسنه نماند.
موقعی که مارکنی فقط ۲۰ سال داشت،از امواج رادیویی ((هرتز)) آگاهی یافت.هرتز باور داشت که از امواج رادیویی می توان برای ارسال پیامها استفاده کرد.در آن زمان برای ارسال پیامها از کد ((مورس)) به وسیله سیم برق استفاده می شد.مارکنی شروع به فعالیت در حوزه ارتباطات امواج رادیویی نمود یک شب به سال ۱۸۹۲ مارکنی از اتاق خود بیرون آمد و مادرش را پیدا کرد.او از مادرش درخواست کرد به آزمایشگاه بیاید و به اختراع بزرگی که او کرده نگاه کند.در آزمایشگاه خود مارکنی به یک زنگ الکتریکی اشاره کرد که در بین چندین ابزار در گوشه ای از اتاق قرار داشت.مارکنی به گوشه دیگر اتاق رفت و بر یک کلید مورس فشار وارد آورد،زنگ الکتریکی که به فاصله ۳۰ قدم دورتر قرار داشت،به صدا درآمد.به صدا درآمدن زنگ توسط امواج رادیویی یک موفقیت بزرگ بود ولی مادر مارکنی نمی توانست باور کند که این یک موفقیت بزرگ است.آری در آن موقع مادر نتوانست به اهمیت این آزمایش پی ببرد.بعدا موقعی که مارکنی بدون استفاده از سیم پیامهایی را از یک جا به جای دیگر منتقل کرد او به اهمیت این آزمایش پی برد.
مارکنی از اینکه این آزمایش موفق از کار درآمد بسیار شاد شد و به کمک برادر کوچکتر خود یعنی آلفانگو از یک سر باغ به سر دیگر پیامها را رد و بدل می کرد.
یک روز مارکنی،دستگاه انتقال دهنده پیامها را که خود ساخته بود در کنار تپه و در طرف دیگر گیرنده گذاشت.آلفانگو در سر آن تپه مامور شده بود که پیامها را دریافت کند.
وقتی که آلفانگو شروع به دریافت پیامهای مارکنی نمود،او بر قله تپه شروع به رقص کرد.با این موفقیت،مارکنی احساس کرد ابزاری را که او ساخته برای انتقال پیامها به مسافات دور هم قابل استفاده است.بعد از این موفقیت مارکنی به انگلستان رفت تا در آنجا به آزمایشهای دیگر دست بزند.بین سالهای ۱۸۹۶ و ۱۸۹۷ او یک سری نمایش ها درباره طرز عمل تلگراف بیسیم را نشان داد.سرویلیام پرونس که مهندس اداژکل سبب بود،علاقه زیاد به آزمایشهایش نشان داد.به سال ۱۸۹۷ مارکنی موفق شد ارتباط رادیویی را با فاصله ۱۲ میل برقرار کند.بعد از این موفقیت مارکنی،در سرتاسر اروپا شهرت یافت.آرزوی او که ارسال پیامها بدون سیم بود برآورده شده بود.او به سال ۱۸۹۷ شرکت مارکنی را تاسیس کرد.
به سال ۱۸۹۸ ولیعهد انگلستان در یک کشتی کوچک در کنار جزیره ای لنگر انداخته بود.در آم موقع ملکه ویکتوریا هم در بندر بسر می برد.مارکنی به وسیله ابزار خود بین ملکه و ولیعهد ارتباط برقرار کرد تا ملکه بتواند از او احوالپرسی کند.در عرض ۱۶ روز در حدود ۱۵۰ پیام رد و بدل شد.به سال ۱۸۹۹ مارکنی یک علامت رادیویی به فاصله ۳۱ میل از روی دریای مانش فرستاد و در همان سال او دو کشتی امریکایی را با دستگاه خود مجهز کرد تا به روزنامه های نیویورک  گزارشهای مربوط به طرز پیشرفت مسابقات ورزشی را اطلاع دهد.
روز ۱۲ دسامبر ۱۹۱۰ حرف ((S)) به صورت کد مورس از روی اقیانوس اطلس انتقال داده شد.این خبر مردم را در سرتاسر جهان به هیجان درآورد.
در ۲۳ سالگی یعنی در سال ۱۹۰۹ جایزه نوبل در فیزیک به مارکنی تعلق گرفت.بسیاری از مردم به او تهمت زدند که می خواهد دستگاه خود را در سرتاسر دنیا به فروش برساند ولی این موضوع حقیقت نداشت.
در سال ۱۹۱۵ مارکنی از نو شروع به انجام تجاربی روی مخابرات رادیویی نمود.در اوایل سال ۱۹۲۰ مارکنی دوستان خود را دعوت کرد در قایقی حضور بهم رسانند.آهنگهایی که در قایق شنیده می شد همان آهنگهایی بو که رادیو لندن پخش می کرد.مارکنی به تجارب خود ادامه داد تا اینکه در روز چهاردهم فوریه ۱۹۲۱ پخش اخبار و آهنگهای موسیقی از رادیوی انگلیس رسما آغاز گردید.
به سال ۱۹۳۰ مارکنی به عنوان رئیس آگادمی پادشاهی ایتالیا انتخاب گردید.او ۶۳ سال عمر کرد و توانست پیشرفت های رادیویی را ببیند.موقعی که در ۲۰ ژوئه ۱۹۳۷ درگذشت،عصر تلویزیون شروع شده بود.
 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *