داستان اختراع ژنراتور برق توسط مایکل فاراده

 اختراع-ژنراتور-فاراده

امروزه در سراسر جهان هزاران مرکز برق به کمک ژنراتور،برق تولید می کنند.بدون اختراع ژنراتور،برق به صورت یک واقعیت در نمی آمد.

تصور اینکه زندگی ما امروزه بدون برق به چه صورت در می آید،دشوار است.ما برای اختراع این دستگاه به مایکل فاراده مدیونیم.وقتی که او نخستین ژنراتور خود را ساخت کسی نمی دانست اختراع او به چه صورت درخواهد آمد و چقدر این اختراع در عصر علمی مفید واقع خواهد شد.

مایکل فارده پدر القاء الکتروماگنتیک به سال ۱۷۹۱ در نیو وینگتون به دنیا آمد.او پسر یک آهنگر بود و در اوایل عمر در یک کارگاه صحافی شاگردی می کرد.پس از شنیدن بعضی خطابه های سر همسفری دیوی به سال ۱۸۱۴ به دانش علاقه پیدا کرد و با اینکه فقط دوره ابتدایی را دیده بود،آن چنان با عشق و علاقه در نزد خود به تحصیل دانش پرداخت که به زودی به جرگه بزرگترین دانشمندان عصر خود درآمد.

فاراده یادداشت های علمی خود را برای ((دیوی)) فرستاد و از او تقاضای کار کرد.به سال ۱۸۱۳ فاراده به عنوان منشی ((دیوی)) مشغول کار شد. یک سال بعد در یک تور اروپا با دیوی شرکت کرد.این یک تجربه بسیار با ارزش و گرانبها برای جوانی بود که تحصیلات کم نموده  ولی شور و شوق عجیبی به تحصیل دانش داشت.

پس از مراجعت به انگلستان فاراده مجبور بود سخت کار کند زیرا موسسه ای که اربابش دیوی در آن کار می کرد و او هم به صورت معاون در آن به فعالیت می پرداخت،از نظر مالی با وضع بدی روبرو شد.در این موقع فاراده در کارگاه شیشه و پولاد مشغول کار شد و برای دیوی تجارب زیاد در آنالیز سمپاشی و تحقیقات مربوط به کلورید کاربن نمود.نتیجه این فعالیت ها کشف بنزن در سال ۱۸۲۵ بود.

به سال ۱۸۲۰ هانس اورستد کشف کرد چنانچه جریان برق از یک هادی عبور کند،تولید حوزه های مغناطیسی می نماید.فاراده از این حقیقت آگاه شد که معکوس آن هم صحیح است یعنی حوزه مغناطیسی می تواند برق تولید کند.او به تجارب خود ادامه داد و روند القاء الکتریسیته را کشف و قوانین القاء الکترومگنتیک را به صورت فرمول درآورد.

او ثابت کرد چنانچه یک مغناطیس در داخل یک حلقه سیم به حرکت درآورده شود،برق تولید می گردد.او همچنین عملا به اثبات رساند چنانچه سیمی که برق در آن جریان دارد،نزدیک به یک قطعه آهنربا آوخته شده،به دور آهن ربا می چرخد. به سال ۱۸۳۱ او نخستین دینام را ساخت در همان موقع ژوزف هانری یک ژنراتور را ساخت.کلیه دینامها،ژنراتورها و ترانسفورماتورهای معاصر بر اساس کار فاراده و هانری ژوزف مبتنی است.

یک حادٍه در زندگی فاراده قابل ذکر است موقعی که او القاء الکتروماگنتیک را اختراع کرد،درصدد برآمد در حضور مردم طرز کار آن را به جهانیان نشان دهد.در بین تماشاچیان خانمی با نوزاد خود دیده می شد.فاراده یک سیم مسی را گرفت و انتهای آن را به گالوانومتر متصل کرد،سپس او یک میله آهنی را به داخل حلقه وصل نمود،در خطوط مغناطیس،سوزن گالوانومتر به حرکت افتاد و این دلیل بر تولید شدن برق بود. وقتی که آهن ربا را برداشت سوزن هم در جای سابق خود قرار گرفت. فاراه به تماشاچیان توضیح داد که جریان برق پایه و اساس تولید برق را تشکیل می دهد.

وقتی که توضیحات او به پایان رسید،خانم تماشاچی با عصبانیت گفت: آیا این همان آزمایشی است که به خاطر آن مردم را به دور خود جمع کرده اید

فاراده که مردی بسیار متواضع بود مودبانه جواب داد : خانم،همانطور که نوزاد شما هنوز خیلی خردسال است.آزمایشی هم که من اکنون کردم یک نوزاد است، ولی در آینده رشد کرده و اهمیت فوق العاده ای پیدا خواهد کرد.

امروزه ادعای فاراده درست از کار در آمده زیرا هیچ ژنراتور الکتریکی و ترانسفورماتوری وجود ندارد که بر اساس اصل القاء الکترومگنتیک کار نکند.چنانچه فاراده القاء الکترومگنتیک را اختراع نکرده بود،شاید اکنون ما برق نمی داشتیم.

چند سال بعد فاراده با عبور دادن جریان برق به داخل محلولها،ثابت کرد کلیه انواع برق به هر صورت که تولید شده باشد،یکی است.بدین طریق او قوانین ((الکترولی سیس)) را به سال ۱۸۴۸ که امروز به دانشجویان فیزیک تعلیم داده می شود،عرضه کرد.

به سال ۱۸۳۹ فاراده دچار یک اختلال مغزی شد و دوران نقاهت او چهار سال طول کشید.پس از ابتلاء به این بیماری دچار ضعف حافظه شد ولی با این حال به تجارب خود ادامه داد و اصل Parsamagnetism  و diamagnetism را به اثبات رساند.به سال ۱۸۶۱ فاراده که در آن زمان سنش متجاوز از ۷۰ بود از عضویت Royal Institute بازنشست و به منزلی واقع در همپتن کورت منتقل شد و این اظهار لطف ملکه ویکتوریا به خاطر مقام برجسته ای بود که فاراده در عالم دانش کسب کرده بود.سرانجام پس از یک بیماری طولانی فاراده در ۲۵ اوت ۱۸۶۷ دار فانی را وداع گفت.
نویسنده : رامین فریور
منبع : مدار سبز

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *