عیب یابی آی سی های سیموس (CMOS)

آي-سي-CMOS

این آی سی ها با ولتاژهای بین ۳ تا ۱۵ کار می کنند و در بهترین حالت از ۹ تا ۱۲ ولت هم استفاده نمایید و از یک آی سی رگولاتور برای ثابت نگه داشتن ولتاژ ۱۲ ولت به طریق زیر استفاده کنید.

ولتاژ مثبت منبع تغذیه را با Us یا Vdd یا +Vss و یا +VDD و ولتاژ خط شاسی منفی را با GND (گراند یا شاسی) نشان می دهند.

آی سی های سیموس (CMOS) معمولا با ۴۰۰۰ و یا ۷۴C… شروع می شوند.مثل ۴۰۱۱

ولتاژ ورودی گیت های داخل آی سی های سیموس (CMOS) نبایستی از ولتاژ منبع تغذیه بیشتر باشد (به جز آی سی ۴۰۴۹،۴۰۵۰)

برای اینکه بدانیم داخل آی سی های سیموس (CMOS) یا TTLچه گیت هایی وجود دارد.می توان از کتاب آی سی های سیموس (CMOS) یا TTL استفاده نمود.

ورودی گیت های آزاد این آی سی ها اگر H باشد،بایستی ولتاژ مثبت منبع و اگر L باشد بایستی به ولتاژ منفی منبع وصل نمایید تا در کار مدار اختلال و اشکالی پیش نیاید.

هنگامی که تغذیه آی سی سیموس (CMOS) قطع است به گیت ها،ورودی ندهید که باعث سوختن آن می شود.

وقتی که با دست پایه های آی سی های سیموس (CMOS) را لمس کنیم،الکتریسیته ساکن موجود در روی پوست دست باعث می شود که جریان خیلی کمی (حدود  آمپر) از آی سی عبور کند و با توجه به این امپدانس ورودی اکسید متال که جنس آی سی های سیموس (CMOS) از آن بوده،حدود  اهم می باشد،بنابراین ولتاژی که روی پایه های آی سی افت می کند برابر است با ۱۰۰ ولت که در نتیجه این ۱۰۰ ولت باعث سوختن آی سی می شود.برای جلوگیری از این کار می توان یک زینر دیود ۵۰ ولتی بین ورودی و خروجی قرار داد.

آی سی های سیموس (CMOS) درجه حرارت -۴۰ تا +۸۵ درجه سانتیگراد را تحمل می کنند.

در موقع تماس با این آی سی ها،با دست دیگر فیبر مسی مدار را لمس کنید.

فیش های اهم متر را به پایه های آی سی های سیموس (CMOS) اتصال ندهید.

آی سی های سیموس (CMOS) را در کاغذهای آلومینیومی قرار دهید که از الکتریسیته ساکن محفوظ باشند.

در موقع لحیم کاریري،قسمت قلزی هویه با گیره به شاسی وصل شود.

آی سی های سیموس (CMOS) معمولا یا ۱۴ پایه،یا ۱۶ پایه . یا ۲۴ پایه می باشند و اگر ۱۴ پایه باشد،پایه ۷ و ۱۴ ولتاژ تغذیه است(۷ منفی و ۱۴ مثبت) و اگر ۱۶ پایه باشد،پایه ۸ و ۱۶ ولتاژ تغذیه است و اگر ۲۴ پایه باشد،پایه ۱۲ و ۲۴ ولتاژ تغذیه می باشد.

چون در مدارات دیجیتالی،اکثرا به یک سیگنال ژنراتور نیاز است که موج مربعی (پالس مربعی) تولید می کند،بنابراین از مدار زیر می توان استفاده نمود.

فرکانس ساخته شده در مدار بالا برابر است با :

فرکانس={ مقدار خازن(فاراد)*مقاومت(اهم) } / ۲٫۲

که در شکل بالا دو گیت ۴۰۱۱،قسمتی از آی سی ۴۰۱۱ می باشد و ولتاژ + پایه ۱۴ و ولتاژ- به پایه ۷ آی سی وصل می شود و خروجی نقطه A و شاسی می باشد.

اگر گیت AND با دو ورودی نیاز باشد،می توان از آی سی سیموس CMOS 4081 استفاده نمود و اگر گیت AND با سه ورودی مورد نیاز باشد،از آی سی ۴۰۷۳ استفاده نمود.

اگر گیت OR با دو ورودی نیاز باشد،می توان از آی سی ۴۰۷۵ استفاده نمود و اگر گیت OR با چهار ورودی نیاز باشد،می توان از آی سی سیموس CMOS 4072 استفاده نمود.

اگر گیت NAND با دو ورودی مورد نیاز باشد،می توان از آی سی سیموس CMOS 4011 استفاده نمود و اگر گیت NAND با سه ورودی مورد نیاز باشد می توان از آی سی سیموس CMOS 4023 استفاده نمود و اگر گیت NAND با چهار ورودی نیاز باشد می توان از آی سی سیموس CMOS 4012 استفاده نمود.

اگر گیت NOT مورد نیاز باشد،می توان از آی سی سیموسCMOS 4009 استفاده نمود و اگر گیت NOT با سه ورودی مورد نیاز باشد،می توان از آی سی سیموس CMOS 4001 استفاده نمود.

اگر گیت NOR با دو ورودی مورد نیاز باشد می توان از آی سی سیموس CMOS 4001 استفاده نمود و اگر گیت NOR با سه ورودی مورد نیاز باشد می توان از آی سی سیموس CMOS 4025 استفاده نمود.

منبع : آموزش برق و الکترونیک مدار سبز

نویسنده : بهروز سهرابیان و رامین فریور

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.