جان لوگی برد، مخترع تلویزیون

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

جان لوگی بِرد مهندس بریتانیایی، مخترع تلویزیون و نخستین پخش رنگی برنامه‌های تلویزیونی الکترونیکی بود. او در ۱۷ آوريل ۱۹۲۶ میلادی توانست اولين تصوير تلويزيونی را برای انجمن سلطنتی انگلستان به نمايش بگذارد.

از نخستين پيش‏گامان موفق در ساخت اين دستگاه، «جيووانی کازلی» دانشمند ايتاليايى است که در سال ۱۸۶۲ میلادی موفق به ساخت دستگاهی شد که با استفاده از سيستم دستگاه تلگراف قادر به مخابره نقوش و تصاوير ساده بود. سال‏‌ها طول کشيد تا اين دستگاه برای انتقال عکس آماده شود. اما اولين کسی که عملاً يک تلويزيون ابتدايى ساخت، جان برد پژوهشگر اسکاتلندی بود. وی با کمک ابزارآلات اوليه در سال ۱۹۲۲ میلادی دستگاهی ساخت که برای اولين بار انتقال تصوير را امکان‌‏پذير نمود، گرچه در مراحل اوليه فقط قادر به انتقال يک تصوير از يک اتاق به اتاق ديگر در همان خانه بود. تلاش‌‏های جان برد ادامه يافت و سرانجام در ۱۷ آوريل ۱۹۲۶ میلادی اولين تصوير تلويزيونی برای انجمن سلطنتی انگلستان به نمايش گذاشته شد.

«جان لوگی بِرد» در ۱۴ اوت ۱۸۸۸ در هلنسبرگ واقع در نزدیکی کلاسگو به دنیا آمد. پدر او یک کشیش تحصیل کرده بود ولی در فقر بسر می‌برد. لاجی موقع تحصیل در مدرسه به حدی هوش از خود نشان داد که حتی در ۱۲ سالگی به کمک همکلاسی‌هایش یک خط تلویزیون به وجود آورد. او پس از پایان تحصیلات متوسطه در دانشگاه کلاسگو مشغول تحصیل شد و علی‌رغم اینکه از سلامتی برخوردار نبود کمک‌ مهندس شد و در ۱۶ سالگی با حقوق ۳۰ شیلینگ در هفته در یک شرکت الکترونیک شروع به کار کرد.

جان لوگی بِرد، مخترع تلویزیون

جان لوگی بِرد، مخترع تلویزیون

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در سال ۱۹۲۳ زمانی که ۳۴ ساله بود، به لندن رفت و تصمیم گرفت به هر قیمت که شده اختراع تلویزیون خود را تکمیل کند. برای این منظور او یک قفسه قدیمی چای را که یک جعبه مقوایی مخصوص بسته‌بندی کلاه در آن بود، تهیه کرد و یک دیسک مدور در آن ایجاد نمود. سپس از یک سمساری یک موتور الکتریکی خرید و دیسک مدور را که چندین سوراخ در آن ایجاد کرده بود، روی آن نصب کرد. وقتی که دیسک را به گردش درآورد اشیائی که بر آن‌ها نور می‌تابید به صورت نقطه‌های نورانی ظاهر می‌شدند. او انواع و اقسام وسایل دیگر از قبیل لامپ پرتوافکنی، سلول سلینیوم، لامپ نئون، سوپاپ‌های رادیو و … را به کار گرفت و برای دریافت و انتقال علائم به تعدیلات زیادی دست زد. سرانجام تلاش‌های مستمر او در بهار ۱۹۲۴ ثمر داد و او توانست سایه صلیب مالتیس را تا فاصله سه یارد منعکس کند.

متاسفانه برد، برای ادامه دادن آزمایش‌های خود پول کافی در اختیار نداشت. برای دریافت کمک در روزنامه‌ها اعلانی چاپ کرد. در نتیجه این اعلانات، او توانست مقداری پول فراهم آورد.

در دوم اکتبر ۱۹۲۵، «برد» برای انتقال تصاویر روی پرده، دستگاه دیگری ساخت. وقتی که آپارات را به کار انداخت، از نتیجه‌ای که حاصل شد، متعجب شد. زیرا حالا دیگر تمام تصاویر به طور کامل و بدون نقص روی پرده ظاهر شده بودند.

او در ۱۴ ژوئن ۱۹۴۶ میلادی در اثر آنفولانزای شدید در گذشت. بعد از مرگ او از تلاش‌های او بسیار قدردانی شد و کارهای او راه را برای مخترعان بعدی هموار کرد.

تکنيک اصلی تلويزيون عبارت است از تصويربرداری از صحنه‏‌های موردنظر و تجزيه اين تصاوير به صورت نقاط و خطوط و سپس پخش آن از فرستنده پس از تبديل به امواج الکترومغناطيسی. پس از تکميل اين دستگاه، سرانجام اولين برنامه‏‌های تلويزيونی در سال ۱۹۳۶ میلادی در ايستگاه‌‏های فرستنده تلويزيونی تهيه و ارسال شد. طی سال‌‏های بعد تحولاتی در تلويزيون پيدا شد که دست‌يابی به تکنيک تلويزيون رنگی، استفاده از ماهواره برای پخش جهانی و کاربردهای علمی و آموزشی از آن جمله است.

تلویزیون الکترومکانیکی که جان برد اختراع کرد نهایتاً توسط «ولادیمیر زورکین» و «فیلو فارنزورث» تکامل یافت و به تلویزیون کاملاً الکترونیکی تبدیل شد. موفقیت‌های جان لوگی برد، در توسعه فناوری پخش برنامه‌های تلویزیونی و سینمایی رنگی جایگاه ویژه‌ای در تاریخ تکامل تلویزیون به وی عطا کرده است.

.

منبع: kojaro

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *